Wypalenie zawodowe nauczyciela

Wypalenie zawodowe nauczyciela

Rola nauczyciela zmieniła się drastycznie na przestrzeni lat. Zmiany w przepisach oraz obowiązkach wymagają nieustannego wysiłku. Nawet jeśli nauczyciel zaczyna karierę z motywacją i podekscytowaniem, jest prawdopodobne, że za kilka lat stanie się sfrustrowany i niespokojny. Fakt, że nauczyciele mogą cierpieć z powodu zespołu wypalenia zawodowego, może dać dzieciom wizję  skomplikowanego i trudnego świata dorosłych.

Oznaki wypalenia zawodowego

Prawdziwe wypalenie jest czymś więcej niż tylko zmęczeniem lub przytłoczeniem nadmiarem obowiązków i może prowadzić do poważnych konsekwencji np. depresji. Dlatego tak ważne jest zachowanie czujności w stosunku do znaków ostrzegawczych.

  • Problemy ze zmęczeniem i snem: Cały dzień nauczania wystarczy, aby każdy poczuł się zmęczony, ale jeśli odczuwasz zmęczenie jeszcze przed pójściem do szkoły, być może potrzebujesz przerwy. Jednak osoby doświadczające wypalenia zawodowego często zmagają się z bezsennością , która może przerodzić się w błędne koło.
  • Powtarzające się okresy kłopotów z pamięcią i koncentracją: wypalonym nauczycielom może być trudno wykonać normalne zadania i mieć problemy z koncentracją na pracy.  Niedostatki snu może jeszcze bardziej nasilić te objawy.
  • Problemy z apetytem i wagą: lekarz powinien zbadać każdą drastyczną utratę lub zwiększenie masy ciała, ponieważ często jest to znak, że należy skupić się na ogólnym zdrowiu.
  • Jeśli objawy zostaną zignorowane na wczesnym etapie, wypalenie nauczyciela może przekształcić się w uczucie lęku i depresji.

Kilka sposobów uniknięcia wypalenia

Poszukaj wsparcia

Skorzystaj z wiedzy lekarza lub psychologa i poproś ich o opracowanie strategii zarządzania stresem. Rozmawiaj z innymi nauczycielami, w jaki sposób radzą sobie ze stresem.

Rozejrzyj się gdzie pracujesz

Zwróć szczególną uwagę na środowisko fizyczne. Odpowiednie oświetlenie może znacząco wpłynąć na nastrój. Na przykład sztuczne oświetlenie fluorescencyjne może powodować dla nas  więcej negatywnych skutków w porównaniu z uczuciem ciepłego światła słonecznego. Wadliwe światła i ciemne korytarze mogą mieć podświadomy negatywny wpływ na energię twoją i twoich uczniów. Na morale nauczycieli pozytywnie wpływają pomieszczenia, które są czyste i nie przeładowane detalami. Spróbuj wpłynąć na wygląd pomieszczeń w których pracujesz.

Pójdź na spacer

Brzmi prosto, prawda? Jednak jest to nadal jedna z najbardziej terapeutycznych czynności nie wymagająca wiele zasobów. Poświęć trochę czasu na spacer, najlepiej na słońcu. Zbyt duża ekspozycja na oświetlenie fluorescencyjne lub słabe zamknięte miejsca mogą siać spustoszenie w twojej psychice.

Poproś o pomoc

Deleguj uczniów i chętnych rodziców, abyś mógł kreować liderów wśród uczniów i budować konstruktywne relacje z rodzicami.

Zrozum swoją rolę

Nauczyciel nie ma na celu zapewnienia dzieciom sukcesu, ale raczej ukierunkowanie ich na osiągnięcie własnych. Znasz ćwiczenie: zaakceptuj to, czego nie możesz zmienić, zmień to, co możesz i poznaj różnicę.

 

Opracował

Paweł Wakuła

Skip to content