,,List do rodziców”

Drodzy Rodzice

Witam Was w czasach Nadziei.

W trosce o jak najmniejsze straty emocjonalne Wasze i Waszych dzieci wysyłam kilka wskazówek, które mogą pomóc odnaleźć się w nowej sytuacji. Przede wszystkim pamiętajcie, że najpierw musicie zadbać o siebie, gdyż to Wy na co dzień wspieracie swoje dzieci. Metaforycznie rzecz ujmując maskę tlenową zakładacie najpierw sobie, a potem dzieciom. Dlatego najważniejszym jest byście zadbali o swoje emocje i bezpieczeństwo na tyle, na ile to zależy od Was.

W tym celu:

 1. Skoncentrujcie uwagę na informacjach innych niż te, które budzą w Was panikę, lęk, bezradność. Pamiętajcie, że procesem swojej uwagi kierujecie Wy poprzez wolną wolę i wybór. Wychwytujcie z masy informacji te, które są pozytywne. Zauważcie dla przykładu, że 96 osób ze 100 chorych zdrowieje.
 2. Zadbajcie o swoje relacje interpersonalne poprzez rozmowy z bliskimi dorosłymi. Mówcie o swoich uczuciach, o dręczących myślach, wspierajcie się wzajemnie w gronie dorosłych. Pamiętajcie, że śmiech i przytulanie wzmacnia odporność.
 3. Sprawdźcie, czy nie trzeba przemeblować swojego systemu wartości na czas ograniczeń. Może okazać się, że wygórowane wymagania wobec siebie i innych spadną z miejsca pierwszego i ustąpią innym. Może się też okazać, że niektóre czynności, czy obowiązki muszą poczekać na lepsze czasy. Traktujcie się łagodniej.
 4. Róbcie w wolnym czasie to, co sprawia przyjemność. Szukajcie okazji do śmiechu i relaksu. Ciągłe zamartwianie nikomu nie przyniosło rozwiązania tylko najwyżej pogorszyło nastrój.
 5. Skorzystajcie z poszukiwania nowych sposobów na relaks jak np. muzyka relaksacyjna czy medytacje na dobry sen, które znajdziecie np. na kanale Youtube. Dla przykładu „Trening autogenny Shultza zakończony zaśnięciem” czy „Relaksacja na Sen i Stres”.

 

Jeżeli chodzi o Wasze dzieci pamiętajcie, że one też znalazły się w nowej sytuacji, bez możliwości bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami i normalnego rozładowywania napięć poprzez aktywność fizyczną. Mogą przeżywać frustrację, złość, strach, bezradność.

Żeby im pomóc:

 1. Rozmawiajcie z dziećmi o tym, co myślą, co czują, czego potrzebują. Słuchajcie, w którym pytaniach i wypowiedziach czai się lęk.
 2. W temacie pandemii przekazujcie dzieciom rzeczowe informacje ,adekwatne do wieku zza znaczeniem, że wirus to sytuacja przejściowa ,niebawem minie i wszystko wróci do normy.
 3. Pamiętajcie o spokojnym emocjonalnym podkładzie do tych informacji. Kontrolujcie swoje emocje.
 4. Ustalcie nowy plan dnia dopasowany do potrzeb domowników oraz nowy podział obowiązków.
 5. Znajdźcie czas na wspólną zabawę z dziećmi, przytulanie, mówcie im, że je kochacie, chwalcie ,zwłaszcza za pokonywanie trudności.
 6. Pozwólcie,by codziennie mogły rozmawiać lub pisać z rówieśnikami przy pomocy różnych komunikatorów.
 7. Poszukajcie technik relaksacyjnych dla dzieci typu ,,Magiczna Wyspa” np. na Youtube lub masaży dla dzieci np. ,,Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki” opracowanych przez Martę Bogdanowicz.
 8. Uważnie obserwujcie dzieci.

Jeżeli nastąpiła duża zmiana w zachowaniu i nastroju dziecka, która Was niepokoi, rozmawiajcie o tym z innymi dorosłymi lub skontaktujcie się ze specjalistą z poradni.

Dziękuję za uwagę .

Pozdrawiam, Kinga Zajkowska-Barwińska-psycholog

 

Skip to content