Cykl wykładów z Wojciechem Eichelbergerem o stresie i jak sobie z nim radzić

Cykl wykładów z Wojciechem Eichelbergerem o stresie i jak sobie z nim radzić

Wojciech Eichelberger jest znanym psychoterapeutą, psychologiem, coachem.

W swojej pracy odwołuje się do koncepcji terapii integralnej, która oprócz psychiki bierze pod uwagę ciało, energię i duchowość człowieka. W swoich wykładach przybliża m.in. problematykę stresu, używając terminu „zarządzanie stresem”.

Według autora stres mógł być dawnej wywołany np. przez dzikiego niedźwiedzia, a reakcją na takie zagrożenie życia mogła być ucieczka lub obrona poprzez atak. Po tym następował najczęściej odpoczynek i regeneracja organizmu. Dzisiaj odczuwamy podobne doznania emocjonalne i w efekcie reakcje fizjologiczne ze strony ciała, w sytuacjach, którym nadajemy rangę zagrożenia, a które w rzeczywistości nie mają same z siebie takiej mocy. Stąd „niedźwiedziem” może być szef, trudna relacja, wiadomość itp. Ponadto bodźców realnie zagrażających lub tylko odbieranych jako takie jest tak dużo, że nie dochodzi do fazy odpoczynku i regeneracji. Może to być źródłem wielu problemów emocjonalnych i chorób somatycznych.

Wojciech Eichelberger podpowiada jak radzić sobie ze stresem, jak zarządzać własnymi emocjami i energią, jak dbać o ciało, by utrzymać dobrą kondycję, działać, sprawnie, utrzymywać dobre relacje i cieszyć się życiem.

https://www.youtube.com/watch?v=dADx6j6R630 

Marta Babik- Królikowska

Skip to content