,,Konspekt rozmowy z dzieckiem” na podstawie książki ,,Trudne emocje u dzieci. Jak wspólnie rozwiązywać problemy w domu i szkole”.

ROZMOWA Z DZIECKIEM wg  Dr Ross W. Greene

Faza empatii –polega na zebraniu informacji pozwalających zrozumieć istotę problemu oraz punkt widzenia dziecka.

1. Opisz, to co widzisz

„Zauważyłam/łem, że…”

Np.: ”Zauważyłam/łem ostatnio, że odwlekasz odrabianie pracy domowej/rzadziej wychodzisz do koleżanek  itp

1. Spróbuj zrozumieć dziecko i poznaj przyczyny jego zachowania/reagowania

„Co się dzieje…opowiedz mi o tym…?

Faza  definiowania problemu– polega na wyrażaniu obaw rodzica  i jego opinii na temat tego samego problemu

Np. „ teraz rozumiem, że ……Niepokoi mnie tylko, że…”

Faza poszukiwania rozwiązań– polega na wspólnym poszukiwaniu możliwego do realizacji rozwiązania, które usatysfakcjonuje obydwie strony. Przechodzi się do tej fazy, jeśli obie strony jasno przedstawiły swoje obawy.

Podsumowujesz to, co zostało dotychczas powiedziane i zachęcasz dziecko do zastanowienia się nad rozwiązaniem problemu

„Zastanawiam się, czy jest jakiś sposób…Jaki masz pomysł na rozwiązanie tej sytuacji? Co może pomóc w rozwiązaniu twojego/naszego problemu/ tej sytuacji?”

Można stworzyć  listę pomysłów i wybrać to rozwiązanie, które pasuje zarówno dziecku jak i rodzicowi.

Dr Ross W. Greene:  „Trudne emocje u dzieci. Jak wspólnie rozwiązywać problemy w domu i w szkole”.