Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

Pożegnanie z pieluchą to ważny etap w rozwoju każdego małego dziecka. Jednocześnie jest to duże wyzwanie dla rodziców. Poniżej prezentuję kilka  wskazówek, które powinny ułatwić skuteczne przeprowadzenie treningu czystości:

  1. Wybierz odpowiedni moment. Duże znaczenie ma dojrzałość dziecka. Najlepszy czas to wiek około 2 lat. Należy przy tym pamiętać, że każdy maluch rozwija się w swoim tempie. Są pewne sygnały, które zwiastują, że pociecha jest już gotowa. Jeżeli dziecko budzi się rano z suchą pieluchą, sygnalizuje że jest mokre lub brudne, interesuje się toaletą, próbuje samo zdejmować pieluszkę, to z pewnością jest to dobry moment na trening czystości. Istotny jest też wybór pory roku. Zwykle rodzicom łatwiej jest nauczyć dziecko korzystania z nocnika latem niż zimą, ze względu na mniej dotkliwe konsekwencje zamoczenia ubrań, gdy jesteśmy poza domem. Rezygnacja z pieluch jest też dużą zmianą w życiu dziecka. Dlatego najlepiej jest wybrać moment, w którym nie następują żadne inne ważne zmiany (pójście do przedszkola, pojawienie się młodszego rodzeństwa itp.).
  2. Wybierz najlepszą dla siebie metodę. Najszybszy i najskuteczniejszy sposób to całkowita rezygnacja z pieluch. W tym przypadku przeprowadzenie treningu czystości u zdrowego dziecka trwa zwykle od kilu dni do 2 tygodni. Niektórzy rodzice wolą jednak na początku zakładać dziecku pieluchę na noc lub na tzw. „wielkie wyjścia”. Dzięki temu unikają nieprzyjemnych sytuacji związanych z przebieraniem go w miejscu publicznym. Warto przy tym pamiętać, że maluch szybciej nauczy się kontroli potrzeb fizjologicznych jeżeli doświadczy dyskomfortu związanego z mokrym ubraniem.
  3. Przygotuj swoje dziecko na zmianę. Powiedz mu, że jest już duże i od jutra nie będzie już korzystać z pieluszki. Ważne przy tym, aby konsekwentnie wytrwać w podjętej decyzji. Dobrze jest też zaangażować dziecko we wspólne przygotowania np. pozwalając mu np. na wybór nocnika. Wychodząc z dzieckiem miej przy sobie kilka kompletów ubrań na zmianę. Możesz też kupić specjalne nieprzemakające podkłady, do założenia pod prześcieradło lub na fotelik samochodowy.
  4. Wprowadź stały schemat. Na początku dobrze jest wysadzać dziecko mniej więcej co 2 godziny oraz każdorazowo po przebudzeniu i przed pójściem spać.
  5. Bądź cierpliwy. Niepowodzenia i trudne momenty są nieodłącznym elementem nauki nowej umiejętności. Bywa, że dziecko wstaje z pustego nocnika, zakłada ubranie, a za chwilę trzeba je przebierać. Ważne żeby się tym nie zniechęcać.
  6. Nagradzaj za sukces, unikaj wywierania presji i wytykania niepowodzeń. Ważną rolę podczas nauki korzystania z toalety odgrywa pozytywne wzmacnianie osiągnięć. Nic tak nie motywuje jak zadowolenie i uwaga rodzica. Chwal, bij dziecku brawo, powiedz mu może być z siebie dumne. Jeśli natomiast przytrafiła mu się wpadka, nie okazuj swojego niezadowolenia ani nie poświęcaj temu zbyt wiele uwagi. Wystarczy krótki komentarz w stylu „O zrobileś/łaś siku. Zmienimy teraz ubranie”.

Każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie, dlatego unikaj porównywania z innymi. Bądź wyrozumiały, wspierający, daj czas sobie i jemu. Nawet jeśli nauka korzystania z toalety idzie z oporem pamiętaj, że prędzej czy później na pewno opanuje tę umiejętność.

Pedagog- Agnieszka Łuszczewska

Skip to content